Dodana: 9 czerwiec 2006 08:40

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:40

Polska Diagnoza'2005

Opublikowane zostały wyniki badań nad aktualnym wizerunkiem społecznym Polaków. Raport ten nosi nazwę "Diagnoza'2005".

Autorzy raportu - naukowcy z warszawskich uczeln: Szkoły Głównej Handlowej i Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania  - badali poziom życia mieszkańców każdego województwa w różnych kategoriach społecznych. Niestety w każdej z tych klasyfikacji województwa podlaskie znajduje się na tle całej Polski w dolnej połówce.

Najwyżej, na 9. miejscu uplasowało się nasze województwo w kategorii uczestnictwo w kulturze. Niewiele gorsi byliśmy w dziedzinach: ochrona zdrowia i wypoczynek - 10. lokata. Natomiast w prestiżowej kategorii: dochody i majątek zajęliśmy 11. lokatę. Najgorzej zaś wypadło województwo podlaskie w kategoriach: kształcenie dzieci, mieszkania i wyżywienie - 13. miejsce.

Znany socjolog z naszego regionu prof. Andrzej Sadowski komentujący na gorąco na łamach "Kuriera Porannego" raport Diagnoza'2005 stwierdził, że mieszkańcy województwa podlaskiego nie powinni mieć złudzeń: nie nadrobimy dystansu do wyprzedzającyh nas województw, sukcesem będzie już utrzymanie zajętych pozycji - powiedział prof. Sadowski.